-->

Світчери та їх перспективи у IT компаніях

Останнім часом в IT стало популярним поняття "СВІТЧЕР". Тільки не всі розуміють, хто це. А ті, хто розуміють, упевнені: майбутнє діджитал-сфери саме за ними.

Світчер (англ. Switcher) – це людина, яка має досвід і знання в одній сфері, але вирішує змінити професію на нову. 

Сьогодні поговоримо про те, які напрямки IT для світчерів є кращими і чому роботодавці все частіше віддають переваги саме їм.

Світчери

У чому перевага світчера для роботодавця?

Є дві категорії людей які стають світчерами:

 1. «Сині комірці» – представники робітничих спеціальностей та професій: електрики, слюсарі, різнороби, будівельники, інженери, вчителі архітектори тощо. Мотиватором для них стає прагнення більше заробляти та працювати головою, а не руками.
 2. «Білі комірці» – представники, так званих, офісних спеціальностей: юристи, економісти, бухгалтери. Їх основний мотиватор – перехід у галузь, що зростає, і розширення можливостей для власного заробітку.

Причини для світчингу:

 • Гроші - можливість більше заробляти.
 • Можливість працювати віддалено та не ходити щодня в офіс. 
 • Важко знайти роботу за спеціальністю в еміграції – наприклад, через недостатнє знання мови. 
 • Працювати в ІТ модно).

Що стосується переваг для роботодавця при наймі світчерів – це їхня зацікавленість та залученість. Світчер – це людина, яка дуже втомилася від колишньої професії, буквально вигоріла. Ці люди готові вкладати весь свій час та сили у те, щоб стати фахівцем у новій ніші та проявити себе. Більшість світчерів усвідомлюють, що досвід для них зараз найважливіше. А тому не вимагають за свої послуги величезні суми, що для роботодавця теж плюс.

Як світчеру розпочати кар’єру в IT

Очевидно, що це не швидкий процес і до нього потрібно підійти виважено та з розумінням. Якщо ви дійсно вирішили прийти в IT з іншої професії, радимо робити це правильно. 

1. Більшіст спотикається на тому, що вони не очікують того, що навчання потребує часу та зусиль. Навчальні програми та курси можуть зайняти близько 50 годин інтенсивного навчання та практики.

2. Виберіть напрямок, у якому хочете працювати. Підійдіть до цього питання серйозно, порадьтеся зі знайомими фахівцями. Для початку оберіть два-три напрямки, а потім методом виключення визначте те, що підходить вам найкраще.

3. Знайдіть відповідну освітню програму. Їх дуже багато, і всі вони різні. Читайте відгуки, вивчайте кейси студентів, порівнюйте програми навчання тощо.

4. Будьте готові до того, що роботу та навчання доведеться поєднувати. Місяці навчання можуть бути непростими, і 24 години на добу іноді гостро не вистачатиме.

5. Наближаючись до завершення навчання, починайте шукати проєкти та розсилати CV (резуюме). Або шукайте замовлення на фрилансі. Чим раніше ви почнете застосовувати знання на практиці, тим швидше зможете повністю перейти до нової професії.

Буде цікавим: Гайд для початківців маркетологів: як знайти першу роботу

Більшість світчерів прагнуть швидко освоїти нову професію щоб почати працювати в IT. Тому для них оптимальним варіантом стають офлайн курси чи онлайн курси, на яких можна за два-три місяці отримати мінімальний базис знань та навичок для працевлаштування.

Які позиції в IT підійдуть світчерам

В першу чергу світчерам варто звернути увагу на найбільш популярні IT-напрямки: frontend та backend, вебдизайн, мобільна розробка, машинне навчання тощо. 

Зараз спостерігається у багатьох компаніях серйозний дефіцит кадрів на Junior-позиції у нетехнічних напрямках:

 • Traffic Manager
 • Media Buyer
 • Product Manager
 • Analyst
 • Affiliate Manager

Традиційно досить високий попит (але й висока конкуренція) на SEO-фахівців, SMM-щиків, експертів у контекстній рекламі (PPC). Але у цих напрямках роботодавці частіше шукають людей із досвідом, а не новачків, які прийшли з іншої професії. Тому спочатку конкурувати буде складніше.

Який перший крок зробити, щоб «увійти до айті»

Першочергова порада – це повноцінно заглибитись в професію, що цікавить, перед тим, як розпочати навчання.

Для багатьох світчерів характерний поспіх і, відповідно, необачні вчинки. А випадки, коли людина обирає професію, орієнтуючись лише на зарплатню не є рідкістю. Не поспішайте!

Складіть список напрямків, які вважаєте цікавими. Вивчіть орієнтовний roadmap для кожного з них. Переконайтеся, що це вам насправді цікаво і що саме цьому ви готові присвятити значну частину свого часу. Особливо на етапі навчання та перших кроків у професії. І тільки після цього ухвалюйте остаточне рішення.

Це я до того, що без чіткого розуміння професії та її специфіки ви ризикуєте помилитись у виборі. А спроба кардинально змінити своє життя з тріском провалиться.

Чому світчерам відчинені всі двері та які зараз є можливості для них

На недавньому Давоському економічному форумі озвучили дуже важливу думку: у наступні 5-7 років майже 5 млрд людей будуть змушені змінити професію або підвищити кваліфікацію. Якщо говорити про Україну, то ситуація у цьому плані не краща.

Ще до війни населення країни щороку зменшувалось на 1%, а близько 3,5 млн наших громадян працювали за кордоном. Нині кількість мігрантів суттєво зросла. Тим часом країні щороку потрібно 60 тис. нових IT-фахівців. ВНЗ здатні випускати лише 20 тис. на рік, відповідно – ще потрібно 40 тис. І ось тут у справу вступають не тільки випускники онлайн-академій, а й світчери, які приходять з інших професій, швидко проходять навчання і закривають собою потребу в хороших айті спеціалістів.

Загалом у мережі є думка, що роботодавці не дуже люблять світчерів. Хтось – через «відбитки» минулої сфери діяльності та зайву консервативність. Хтось – через завищені запити щодо оплати праці. А хтось – через побоювання, що співробітник спробує поєднати дві роботи та в результаті все робитиме погано. Але це здебільшого лише стереотипи, які не мають під собою підстав.

Але найголовніше: ми з вами прийшли до часу, коли компанії особливо гостро потребують нових IT-фахівців. А чи це буде вчорашній студент з нульовим досвідом роботи чи світчер, вже не так важливо. І ситуація продовжуватиме змінюватися на користь світчерів.